מחלות העריה והלדן

מהן מחלות פות ונרתיק?

הפות (עריה, או vulva באנגלית) הוא החלק החיצוני של איבר המין הנשי. נרתיק (לדן, או vagina) הוא החלק הפנימי של איבר המין הנשי, בין הפות החיצוני לצוואר הרחם ולרחם הפנימיים.

איברים אלו עלולים לסבול ממחלות שונות – מחלות עור, זיהומים, דלקות ועוד. מחלות אלו עשויות להיות ספציפיות ולהופיע רק בפות ובנרתיק, או מחלות שעשויות להופיע באיברים שונים בגוף.

כיצד מתבטאות מחלות בפות ובנרתיק?

אחת התלונות השכיחות ביותר, בתחום מחלות הפות והנרתיק ולמעשה בגינקולוגיה בכלל, היא גרד. לא כל גרד הוא פטריה! גרד יכול לנבוע מסיבות רבות, החל מזיהום נרתיקי עקשני, דרך מחלות עור שונות, דלקת למגע כתוצאה מרגישות לחומרים שונים, ואף בשל בעיה רפואית כללית שאינה בלעדית לתחום הגינקולוגי. אם האבחנה אינה נכונה, נשים אלו ימצאו את עצמן חוזרות שוב ושוב לרופא, עוברות בין רופאים שונים ומקבלות טיפולים רבים שלא עוזרים.

סימפטומים שכיחים אחרים הם הפרשות חריגות, שינויים בעור, כאבים בקיום יחסים ועוד.

לעתים אכן מדובר בבעיה פשוטה של פטרת נרתיקית, שחולפת עם הטיפול המתאים – אולם לעתים הבעיה אינה כה פשוטה, או שהסימפטומים חוזרים למרות או לאחר הטיפול. במצבים כאלו, כדאי לפנות לרופא נשים המתמחה בתחום מחלות הפות והנרתיק.

מה כוללת הבדיקה?

כרופאה העוסקת בתחום של מחלות הפות והנרתיק, אני יודעת שקיימות סיבות רבות ושונות לסימפטומים כגון גרד, הפרשות וכאבים. חשוב לי לשמוע בפירוט על התסמינים שלך, כמה זמן את סובלת מהם, באילו תרופות השתמשת עד כה והאם הן עזרו. במהלך הבדיקה אני בודקת באופן מדוקדק את איזור הפות, ומבצעת בדיקה פנימית של הנרתיק בספקולום. במסגרת הבדיקה אני לוקחת תרביות במידת הצורך. בנוסף, אני מבצעת בדיקת משטח נרתיקי במיקרוסקופ. בדיקה זו של התבוננות במיקרוסקופ מאפשרת לי לזהות (או לשלול) גורמים כמו דלקת, פטריה, זיהום חיידקי או אטרופיה נרתיקית – בו במקום.

לעתים ניתן לדעת בפגישה הראשונה מה הבעיה ולהכין תכנית טיפול, ולעתים האבחנה יותר מורכבת ומצריכה בירורים נוספים.

כיצד מטפלים?

הטיפול תלוי באבחנה, היות ומדובר במחלות שונות גם הטיפולים אינם אחידים. ישנם מצבים שמאפשרים טיפול קצר, ואחרים שמצריכים טיפול ממושך יותר – לעתים מדובר במחלות כרוניות שמצריכות טיפול קבוע.