היסטרוסקופיה

נכתב בשיתוף עם ד"ר גליה בירן סלודובניק

המילה היסטרוסקופיה מורכבת מן המילים היסטרו – רחם; סקופיה – הסתכלות, התבוננות. היסטרוסקופיה היא פעולה שנועדה לבדוק את מבנה חלל הרחם ולטפל בבעיות שעלולות להופיע בו.

היסטרוסקופיה אבחנתית

מדובר בבדיקה שבה מחדירים סיב אופטי דק מאוד לתוך הרחם דרך צוואר הרחם ומדגימים על המסך את חלל הרחם. לרוב מבוצעת הבדיקה ללא הרדמה, והיא מיועדת לאבחנה (הסתכלות) בלבד ולא לטיפול. אם בהיסטרוסקופיה האבחנתית מתגלה בעיה, ניתן לבצע היסטרוסקופיה ניתוחית.

היסטרוסקופיה ניתוחית

בדומה להיסטרוסקופיה אבחנתית גם פה מוחדר לחלל הרחם סיב אופטי, המאפשר הסתכלות ישירה על הרחם, אולם בהיסטרוסקופיה ניתוחית הסיב האופטי כולל גם מכשיר ניתוחי. בזמן הדגמת חלל הרחם על המסך ניתן גם לטפל בבעיה, למשל לכרות פוליפ, שרירן, להפריד הידבקויות או לבצע פעולה ניתוחית אחרת. פעולה זו נעשית בהרדמה.

למי מיועדת ההיסטרוסקופיה ומתי תבוצע?

  • לנשים עם דימום רחמי לא סדיר, כדי לאתר בתוך חלל הרחם סיבה אפשרית לדימום
  • לנשים אשר בבדיקת אולטרה-סאונד הועלה חשד לממצא ברירית הרחם (לדוגמה, פוליפ)
  • לנשים אחרי הפלה או לידה, כאשר יש חשד לשארית של חומר הריוני או שלייתי בחלל הרחם
  • לנשים אשר בבדיקת אולטרה-סאונד הועלה חשד לשרירן הבולט לתוך חלל הרחם, והסובלות מתופעות היכולות להיגרם ממנו כמו דימום לא סדיר, דימום וסתי מוגבר,הפלות חוזרות ועוד
  • במסגרת בירור של הפלות חוזרות
  • במסגרת טיפולי פריון, כשדרושה הדגמת חלל הרחם
  • במקרים שבהם יש חשד להידבקויות תוך רחמיות
  • כשבצילום רחם נראה ממצא מחשיד המעיד על בעיה מבנית בחלל הרחם
  • בחשד למבנה רחם לא תקין או למחיצה ברחם
  • בכל מקרה שבו לרופא יש צורך לשלול שינוי במבנה הפנימי של הרחם ובעיה ברירית הרחם

מהלך היסטרוסקופיה אבחנתית:

המטופלת שוכבת על כיסא הגינקולוג כמו לקראת בדיקה רגילה. הרופא מחדיר לנרתיק מפשק (ספקולום) להדגמת צוואר הרחם, כמו בכל בדיקה גינקולוגית. דרך צוואר הרחם מחדיר הרופא לתוך חלל הרחם צינורית דקה מאוד (3-2 מ"מ) שבה נמצא הסיב האופטי ודרכה גם מוזלפת תמיסה פיזיולוגית לחלל הרחם כדי להרחיק את דופנות הרחם זו מזו ולאפשר התבוננות. לאחר דקה או שתיים הרופא יכול לראות את הממצאים על מסך הטלוויזיה, ולרוב גם המטופלת יכולה לראות זאת. משך הפעולה כמה דקות.
האם זה כואב?  כיום משתמשים במכשור דק מאוד ולכן לרוב הבדיקה כלל אינה כואבת ויש נשים שכלל אינן מרגישות אותה. תיתכן אי נוחות בבטן התחתונה (כמו כאבי מחזור) לכמה דקות. רוב הנשים עוברות את הבדיקה ללא הרדמה וללא כאבים.
יש נשים הבוחרות לעשות את הבדיקה בהרדמה כללית בבית חולים.
בהיסטרוסקופיה ניתוחית המכשור עבה מעט יותר ומצריך הרחבה של צוואר הרחם ופעולה ניתוחית בחלל הרחם, ולכן היא מבוצעת כמעט תמיד בהרדמה כללית.
בימים שלאחר מכן ייתכנו דימום קל, כאבי בטן תחתונה ולעתים כאבים המקרינים לאזור הכתפיים.
מה הסיבוכים האפשריים? שיעור הסיבוכים ככלל הוא נמוך מאוד. בהיסטרוסקופיה ניתוחית שיעור הסיבוכים גבוה מעט יותר יחסית להיסטרוסקופיה אבחנתית, שכן מדובר בפעולה ניתוחית.
הסיבוכים האפשריים הם זיהום, דימום, ובמקרים נדירים נקב בדופן הרחם עם סיכון לפגיעה באיברים פנימיים – נדיר ביותר, היות שמרבית הפעולה מתבצעת בהסתכלות ישירה.

ממצאים בחלל הרחם המאובחנים ומטופלים בהיסטרוסקופיה:

פוליפ – גדילה מקומית של רירית הרחם, שכיח במיוחד אצל נשים אחרי גיל המעבר, סיכון נמוך לשינויים סרטניים בפוליפ. כריתת פוליפ היא פעולה שכיחה המבוצעת במסגרת היסטרוסקופיה ניתוחית.
שרירן (מיומה) – גידול שפיר של שריר הרחם, שכיח מאוד (מופיע בכשליש מהנשים אחרי גיל 40), אינו עובר שינויים סרטניים. הטיפול בשרירנים משתנה על פי מספרם, מיקומם וגודלם, והסימפטומים הנובעים מהם. שרירן הבולט לחלל הרחם אפשר לכרות באופן מלא או חלקי בהיסטרוסקופיה ניתוחית.
הידבקויות – מצב שבו דופנות הרחם דבוקות זו לזו באמצעות רקמה דקה העוברת ביניהם. הידבקויות ברחם נוצרות לרוב במצבים כמו זיהום רחמי, לאחר גרידות ועוד. אי אפשר לראותן באולטרה-סאונד. הן מאובחנות בהיסטרוסקופיה אבחנתית וניתנות לטיפול בהיסטרוסקופיה ניתוחית.
מחיצה – מום מבני מולד ברחם, שבו חלל הרחם מחולק לשניים (באופן מלא או חלקי) על ידי רקמה העוברת במרכזו. זו אחת הסיבות להפלות חוזרות, והקלה ביותר לטיפול.
רחם דו קרני – מום מבני מולד ברחם, שבו האזור משני צידי הרחם שממנו יוצאות החצוצרות מחולק לשתי "קרניים" נפרדות. מצב זה יכול להיות מאבחן בהיסטרוסקופיה ולרוב אינו דורש טיפול.
רזידואה – שארית של חומר הריוני או שלייתי, אחרי הפלה (עם או בלי גרידה) או אחרי לידה. השארת חומר זה ברחם עלולה לגרום לדימומים לא סדירים ואף לזיהום ברחם ולהידבקויות. אפשר לאבחן רזידואה ולטפל בה בהיסטרוסקופיה.