בדיקות צוואר הרחם

קולפוסקופיה היא הסתכלות על צוואר הרחם במכשיר הגדלה מיוחד, הנקרא קולפוסקופ.

מי צריכה לבצע את הבדיקה?

בדיקה זו מומלצת במצבים שונים – כחלק מבירור של דימומים לא סדירים, במקרה של דימומים אחרי קיום יחסים, או אם בדיקת הפאפ שלך אינה תקינה.

בדיקת פאפ פותחה כבדיקת סקר, לגילוי מוקדם של נגעים טרום סרטניים בצוואר הרחם. נגעים אלו קיימים במשך תקופה יחסית ממושכת, עוד לפני התפתחות מחלה פולשנית, ולכן חשיבות רבה בזיהויים וטיפול בהם למניעת התפתחות סרטן. בדיקת פאפ מומלצת לכל אישה מגיל 25 ואילך אחת לשלוש שנים.

אם תוצאת בדיקת הפאפ שלך אינה תקינה, זה לא מעיד בהכרח על קיומו של ממצא טרום סרטני. המשמעות היא שעלייך לבצע בדיקות נוספות לאמת או לשלול את החשד הזה.

איך מתבצעת הבדיקה?

בבדיקת קולפוסקופיה משתמשים במכשיר הגדלה ומסתכלים בעזרתו על צוואר הרחם. מניחים על הצוואר צמר גפן ספוג בחומצת חומץ, אשר מאפשרת לזהות ביתר קלות איזורים חשודים, ובמידת הצורך נלקחת ביופסיה. הבדיקה נמשכת מספר דקות וכרוכה באי נעימות קלה בלבד. רק לאחר הבדיקה, ולאחר תוצאות הביופסיה אם נלקחה, ניתן יהיה לדעת האם אכן יש ממצא טרום סרטני בצוואר הרחם. במידה ויש ממצא כזה, ניתן לטפל בו באופן מקומי ללא צורך בניתוח רחב היקף.

מהו וירוס הפפילומה?

סרטן צוואר הרחם, והממצאים הטרום סרטניים המקדימים אותו, נגרמים כתוצאה מהדבקה בזנים מסויימים של וירוס הפפילומה (human papilloma virus – HPV). הוירוס הזה מועבר בקיום יחסים. הוא שכיח , אולם לא כל הדבקה בו מובילה בהכרח להתפתחות תאים סרטניים. ידועה קבוצה של זנים של הוירוס שהם זנים בעלי סיכון מוגבר לגרום להתפתחות סרטן, וישנם זנים שידוע לנו שלא גורמים לשינויים סרטניים כלל. משך הזמן מההדבקה להופעת סרטן ארוך מאד – שנים.

כיום קיימים חיסונים נגד חלק מזני וירוס הפפילומה אשר גורמים לסרטן צוואר הרחם. החיסונים ניתנים בבתי הספר בכיתות ח' לבנות ובנים כאחד, וניתן לבצעו דרך קופות החולים (בתשלום) גם בגילאים מבוגרים יותר. עדיף לקבלו לפני התחלת קיום יחסים, כך שההגנה שלו תחול כבר מהפעם הראשונה שאת מקיימת יחסים.  מצד שני, אין זה אומר שאם כבר קיימת יחסים איחרת את המועד. ניתן לקבל את החיסון אפילו מספר שנים אחרי התחלת קיום יחסים, וההגנה שהוא מעניק תחול ממועד קבלתו ואילך.